Začít můžete v podstatě v kterémkoliv věku. Tedy pokud Vám není méně než 7 let. To je totiž spodní hranice. Nezáleží na tom jestli je Vám 15 nebo 50. Důležité je odhodlat se a začít.
Nevadí, trénink si sám(a) přizpůsobujete tak, aby Vám vyhovoval, užil(a) jste si jej a odcházel(a) domů s pocitem spokojenosti. V Bujinkanu není třeba hory svalů, nýbrž trpělovost a píle.
Tréninky jsou třikrát týdně. V pondělí, pátek a v neděli. A jestli musíte být na každém z nich? Nemusíte, ale můžete. To je na Vás, jak pilně chcete studovat. Ne každý může trénovat v Dojo třikrát v týdnu. Vždy je ale třeba najít si čas na svůj osobní domáci trénink, pokud zrovna nemohu být přítomen v Dojo.
Do začátku jistě postačí jakékoliv pohodlné sportovní oblečení. Až později, když zjistíte, že studium Bujinkanu je pro Vás to pravé, bude třeba si opatřit černé kimono a tabi (tradiční japonská obuv s odděleným palcem). S tím Vám zcela jistě a ochotně pomůžou starší studenti.
Pro první 1-2 měsíce bohatě postačí nějaké starší černé triko a tepláky, bez potisku a obrázků. Po uplynutí max dvou měsíců už bude třeba pořídit dítěti černé kimono a bílý pásek. je to z toho důvodu, že v Bujinkanu se vyučuje bojové umění tradičních japonských škol, z nich nejstarší (Togakure ryu Nin-po) funguje už mnoho set let. A tradice si žádá i tradiční oděv.
Samozřejmě ano, ovšem alfou a omegou všeho jest umění těla a boje beze zbraně, neboli Tai-jutsu.
Každá zbraň je pak už jen prodloužením či vylepšením sebe sama, neb bez těla bojovníka je každá zbraň neúčinná. Takže po zvládnutí Tai-jutsu se každý student naučí i používat různé zbraně jako je například meč, shuriken, bo, hanbo a mnoho dalších.